Biblioteka
Takie motto towarzyszy każdego dnia wszystkim odwiedzającym bibliotekę szkolną
w Szkole Podstawowej nr 34 im. Wisławy Szymborskiej.
Jest to serce naszej szkoły tętniące życiem każdego dnia.
Biblioteka składa się z:
- wypożyczalni,
- czytelni,
- Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.
Bogaty w lektury, nowości, bajki, wiersze, opowiadania oraz słowniki i encyklopedie księgozbiór liczy około 20 tysięcy egzemplarzy. Przeznaczony on jest dla dzieci, nauczycieli, rodziców i absolwentów naszej szkoły.
Oprócz książek biblioteka posiada:
- kolekcję płyt analogowych,
- płyty CD i DVD,
- audiobooki,
- programy multimedialne.
Wyremontowane wnętrze biblioteki czyni to miejsce przytulnym i często odwiedzanym przez dzieci. Mogą tutaj czytać książki, przeglądać ciekawostki, odrabiać lekcje oraz korzystać z ICIM. Uczniowie angażują się codziennie w działalność biblioteki uczestnicząc w porannym głośnym czytaniu, wieczorkach poetyckich, konkursach szkolnych i pozaszkolnych organizowanych przez prowadzące nauczycielki.
Magdalena Hajdys i Monika Gwóźdź
Lekcje w bibliotece
Uczniowie klas I-IV uczestniczą w lekcjach bibliotecznych poświęconych życiu i twórczości znanych pisarzy. Jan Brzechwa, Carlo Collodi, Clive Staples Lewis, Roald Dahl – ich życie i twórczość prezentowana jest przez uczniów klas IV. Uczniowie w grupach przygotowywali plakaty przedstawiali je na forum. Prezentacje multimedialne oraz fragmenty filmów takich jak: „Akademia Pana Kleksa”, „Opowieści z Narnii”, „Charlie i fabryka czekolady”, były dopełnieniem zajęć. To przykład jednych z mnóstwa lekcji, które odbywają się codziennie w bibliotece. Dzięki nim nie tylko można lepiej poznać księgozbiór, ale także rozbudzać swoje potrzeby czytelnicze, dbać o lepsze relacje z nauczycielami i rówieśnikami w klasie.
Pasowanie uczniów na czytelnika
W bibliotece co roku odbywa się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika. Starsi koledzy przygotowują zagadki oraz konkursy literackie dla najmłodszych. Uroczyste złożenie przysięgi oraz zapoznanie się z regulaminem biblioteki kończy wizyta uczniów w czytelni. Pierwszoklasiści na koniec otrzymują słodki upominek.
Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania
Czytanie na głos uczniom stymuluje ich rozwój, dorastanie oraz wzbogaca słownictwo. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy chętnie angażują się w ten projekt. Codziennie w bibliotece uczniowie głośno czytają wybrane przez siebie fragmenty lektury. Często są to osoby, które wcześniej się do tego przygotowują.
Konkursy
Tradycją w bibliotece jest organizowanie konkursów o różnej tematyce. Każdego roku przeprowadzone są konkursy: „Jesień w Poezji”, „Książka, którą polecam na zimowe wieczory…”, „Najpiękniejsza okładka książki”, „Mistrz Pięknego Czytania”, „Świerszczykowe wierszyki”, „Moje spotkanie z książką podczas wakacji”.
Spotkania autorskie
Biblioteka w ramach współpracy i wieloletniej przyjaźni z Domem Kultury oraz Biblioteką Miejską w Łodzi, zawsze uczestniczy w spotkaniach autorskim ze znanymi autorami książek dla dzieci. Uczniowie naszej szkoły mogli osobiście poznać panią Beatę Ostrowicka oraz panią Małgorzatę Strzałkowską. Regularnie spotykamy się z wolontariuszami z Serbii, Rosji, Hiszpanii, którzy opowiadają nam o życiu i tradycjach w swoich ojczyznach.
Biblioteka a nasi najmłodsi
W naszej bibliotece raz w tygodniu gościmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 175 wraz z opiekunami. Podczas tych spotkań przenosimy się w świat bajki i wierszy i umilamy czas czytając książki. Jedna z ulubionych lektur to „Rózga” Grzegorza Kasdepke. Nie zapominamy, także o klasach I-III, które biblioteka szczególnie otacza opieką. Organizujemy dla nich zajęcia czytelnicze, teatralne, komputerowe, filmowe oraz gry i zabawy edukacyjne.
Projekt „Lekturki spod chmurki”
Od 2021 roku biblioteka szkolna bierze udział w projekcie edukacyjnym – Czytam z klasą – „Lekturki spod chmurki”. Ma on na celu wspieranie rozwoju czytelniczego wśród uczniów kl. I-III, którego twórczynią jest Honorata Szanecka. W roku szkolnym 2021/22 biblioteka będzie uczestniczyła razem z klasą Id oraz wychowawcą – Aleksandrą Szandrochą.
W roku szkolnym 2022/23 biblioteka szkolna uczestniczy w projekcie wraz z klasą II b oraz wychowawcą – Katarzyną Andrzejkowicz. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Podróżowanie przez czytanie”.
Cała Polska czyta dzieciom – Fundacja ABCXXI
„Czytaj dziecku 20 minut dziennie”, takie jest hasło przewodnie fundacji od samego początku istnienia. Nasza biblioteka jest członkiem fundacji oraz jest zaopatrzona w lektury będące na złotej liście książek programu ogólnopolskiego Cała Polska Czyta Dzieciom. Serdecznie zapraszamy do lektury.